Kaip išsirinkti gerą psichologą ar psichoterapeutą? Nes… gera psichoterapija, kai kurių klientų žodžiais, yra vienas reikšmingiausių įvykių jų gyvenime. Kitų atsiliepimai priešingi – dirbo, dirbo psichoterapijoje o naudos nedavė – veltui išmestas laikas, pinigai, emocijos… Būna ir viduriukas „nu gal ir neblogai tos konsultacijos pas psichologą.“

Pasirinkti sau tinkamą psichikos sveikatos specialistą – svarbi ir nelengva užduotis. Čia pasidalinau įžvalgomis apie tai, kas, mano akimis, svarbu renkantis terapeutą sau, kriterijus, kuriais galima įsivertinti jo tinkamumą ir ką daryti, jei jūsų psichoterapija jums netinka.  Susigirdėsime ties 01:07:37!

Artėjančios epizodų temos:

  • Perdegimas ir lėtinis nuovargis
  • Vaikystės trauma
  • … jūsų, klausytojai, pasiūlyta tema…

Kaip išsirinkti gerą psichologą ar psichoterapeutą? – turinys

00:00 Pradžia

01:52 Perspėjimas – tai mano asmeninis požiūris paremtas asmenine, kolegų ir klientų patirtimi

02:49 Apie būsimus interviu – ką reikia padaryti, kad jie atsirastų

05:20 Koks psichologas ar psichoterapeutas yra geras?

            Svarbiausi kriterijai, deja, nematomi be vizito:

07:03 Empatija – gebėjimas suprasti savo kliento emocines būsenas, jausmus, patirtis, fantazijas, išgyvenimus. Kitaip – kliento pasaulio matymas kliento akimis.

09:57 Drąsa – gilintis į labai tamsias kliento gyvenimo patirtis, psichikos būsenas, mintis. Taip pat aiškiai apsibrėžti ribas terapijoje, kai klientas linkęs jas peržengti.

11:37 Kūrybingumas – gebėjimas modifikuoti terapinį procesą taip, kad jis efektyviausiai veiktų ir atitiktų kliento terapijos poreikius.

15:53 Kiti svarbūs kriterijai (iš dalies) matomi iš karto.

16:16 Darbo patirtis. Kuo seniau psichoterapeutas dirba, daugiau profesinės patirties turi. Tačiau vienodą darbo patirtį turintys specialistai gali būti nevienodai kvalifikuoti.

20:55 Gyvenimo patirtis – tikėtina, kad vyresnis psichoterapeutas turės daugiau gyvenimiškos patirties, įvairiapusiškiau supras savo klientus, matys juos iš įvairesnių pusių. Gali būti, bus atviresnis, tačiau gali būti ir priešingai – kai kurie vyresni žmonės yra rigidiškesni, likę žiūrėti iš savo požiūrio taško.

24:15 Išsilavinimas – ne visada krūvą diplomų ir baigtų kursų galima prilyginti psichikos specialisto gerumui. Kita vertus, išsilavinimo nebuvimas yra raudona vėliavėlė renkantis psichikos sveikatos specialistą. Supervizijos, psichoterapijos studijos.

31:01 Talentas – gebėjimas panaudoti visa, suminėta aukščiau, savo darbe, vienu metu: empatiją, drąsą, kūrybingumą, patirtį ir išsilavinimą.

32:32 Tai kaip išsirinkti tą tinkamą sau psichologą, kai jau žinau koks yra geras?!

Asmenybės/profesinis tinkamumas

35:13 Nekontaktinis tinkamumas – aprašymai, ką jei rašo medijoje, kalba, duoda interviu, filmuojasi. Jų mintys ir požiūris.

36:37 Kontaktinis tinkamumas – konsultacija ar kelios pažiūrėti, kaip jaučiatės su specialistu, tada spręsti. Išeinant iš tokių susitikimų, gerai išsinešti įžvalgų, klausimų į kuriuos dar nėra atsakymo, nors mažučio pasitikėjimo specialistu ir nors nedidelį vilties jausmą.

40:46 Truputį apie galios dinamiką psichoterapijoje ar psichologinėje konsultacijoje

42:04 Psichologinės paradigmos tinkamumas – yra specialistų, dirbančių tik savo psichoterapinės mokyklos rėmuose, todėl jie gali nelabai tikti / netikti.

Kiti tinkamumo kriterijai

44:56 Tinkamas dienos laikas – jei specialistas negali priimti jums tinkamu laiku, konsultacijos gali tapti logistiniu iššūkiu jums ir kitiems jūsų šeimos nariams.

47:00 Konsultacijų kaina – psichoterapija neturi riboti gyvenimo kokybės.

51:29 Tinkama aplinka – irgi gali įtakoti kaip klientas priima terapiją ir į ją žiūri.

53:24 Jau esu terapijoje ir man kažkas netinka. Ką daryti? Pirmiausia – pasikalbėti su savo psichologu ar psichoterapeutu apie nepatinkančius dalykus.

57:34 Truputį apie pasipriešinimą terapijai. Tarkim į specialistą išsiprovokuoja negatyvus perkėlimas. Tai nereiškia, kad specialistas netinka, tai reiškia, kad vyksta perkėlimas ir klientui bei psichoterapeutui yra su kuo dirbti.

59:49 Kaip atpažinti kada perkėlimas, o kada iš tikro blogai? Specialistas ginasi, teisinasi ar ginčijasi – gali būti, kad jis nesusitvarko su jūsų negatyviu perkėlimu, arba nenori pripažinti problemų kylančių konsultacijų metu.

01:03:36 Jei netinka vienas specialistas, tai gal geriau dirbti su keliais iš karto? Ne, – toks darbas padaro daugiau žalos nei naudos, nebent vienos konsultacijos yra poros terapija, o kitos – individuali ir vyksta jos pas skirtingus specialistus.

01:05:46 Padėkos, ir anonsas, ir atsisveikinimas.

01:07:37 Pabaiga.

Tilviko Lizdas taip pat prieinamas per SpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsStitcher.

Patinka? ➡️➡️➡️ Paremikite podkastą čia ⬅️⬅️⬅️

Become a Patron!
Komentarai užrakinti