Įžeidimas mus taip veikia? Kalboje vis galime nugirsti sakome „tas mane įžeidė,“ „anas mane įskaudino.“ Ką reikia padaryti, kad žmogus įsižeistų? O kad ne? Ką daryti, kad kitų įžeidimai mūsų neveiktų? Jei įžeidimai mūsų neveikia, visi magiškieji jų kerai dingsta, ir įžeidėjas, jei jis to siekė, lieka it musę kandęs (ką reiškia kąsti musę, nelabai žinau, bet neturėtų būti nei malonu, nei skanu – nefainas jausmas).

Prieš pradėdamas kurti šitą epizodą, maniau apie įžeidimą suprantąs gana plačiai, bet čia kaip ir su visomis sąvokomis, – kuo labiau aiškiniesi, tuo giliau jos nuveda. Ir nuvinguriavau iki orumo… O ten jau neišariami filosofiniai dirvonai. Bet kad būtų paprasčiau, įžeidimas yra neetiškas elgesys su žmogumi, pažeidžiant (sąmoningai ar ne) jo orumą. Orumas, jei ką, yra požiūris į save ir kitus, nepriklausomai nuo jų amžiaus, išsilavinimo, statuso, turto ar būsenos, kaip į savaime gerbtinus asmenis. Beje, kodėl sąvokos taip svarbu psichologijoje ir sąmoningumo siekime, galite išgirsti pirmame Tilviko Lizdo Pokalbių epizode su Dariumi Cikanavičiumi.

Ir dar pastaba – viskas, kas pasakyta čia apie orumą, yra taikytina tik psichiškai sveikiems suaugusiems. Visa kita – ne šios kategorijos dalykai.

O dabar, gero klausymo ir susigirdim ties 43:46!

Įžeidimas, kuris tavęs neveikia?! – turinys

00:00 Pradžia ir “istorija”
04:12 Įvadas ir ar gali įžeidimas imti ir mūsų nebeveikti?
07:50 Svarbi pastaba – kalbame apie sąmoningus, psichiškai sveikus suaugusius žmones ir nenagrinėsime apkalbų, bei šmeižto
09:20 Apie orumą ir koks yra įžeidimo apibrėžimas
14:18 Kada mes reaguojame į įžeidimas? Kaip suprasti, kada tai įžeidimas, o kada nesusipratimas, o gal tiesiog pastebėjimas? Jausmai kylantys įsižeidus.
17:40 Atvejai, kai galime pasijausti įžeisti:

  • Kai parodoma ar pasakoma, kad mes prastesni, nei esame ar norėtume būti. 
  • Kai mūsų veiksmams priskiriami neteisingi motyvai
  • Kai kritikuojamos arba menkinamos mūsų vertybės
  • Kai kritikuojama mūsų asmenybė

28:25 Patyčios – sąmoningai į mus nukreiptas skaudinimo durklas, jos gali būti tiesa ir vis viena, skaudinti.
34:30 Mechanika – kaip konkrečiai elgtis su įžeidimu ar pažeminimu?
39:25 Apie vaikus ir ateitį – kaip orumą ir savivertę ugdyti vaikams?
43:46 Pabaiga

Patinka? ➡️➡️➡️ Paremikite podkastą čia ⬅️⬅️⬅️

Tilviko Lizdas taip pat prieinamas per SpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsStitcher.

Komentarai užrakinti